Logo NOK
Powróć do: Kluby, zespoły

Koło Plastyczne Seniorów SORBONA

 

KOŁO INWENCJI TWORCZEJ "SORBONA 60+"działa w ramach struktur Namysłowskiego Ośrodka Kultury od września 2015 roku z siedzibą w Izbie Techniki Młynarskiej w Namysłowie. Praca "koła" polega na podejmowaniu działań artystycznych twórczych i odtwórczych w dziedzinie malarstwa olejowego i akrylowego a także w dziedzinie rysunku.

"SORBONA 60 +" ma w swoim dorobku - od początku swej działalności do chwili obecnej - 13 wystaw malarskich o szerokim spektrum tematycznym: od malarstwa pejzażowego, martwej natury, portretu, poprzez kopie dzieł wielkich mistrzów światowego malarstwa - do dzieł malarstwa nieprzedstawiającego, czyli agstrakcji i surrealizmu, scen historyczno- batalistycznych, rodzajowych w polskiej sztuce ludowej/polski folklor/-po ilustracje do najpopularniejszych bajek, komiksów, na dziełach sztuki sakralnej kończąc.

 Zajmujemy się promocją sztuki wystawienniczej w różnych obiektach naszego miasta, wychodząc z założenia, że sztuka nie zna granic. I tak wystawiamy głównie w galerii "na piętrze" Starostwa Powiatu, w Namysłowskim Ośrodku Kultury, w Izbie Regionalnej ale także w obiektach sakralnych: w Kościele św. Franciszka św.Piotra i Pawła w Namysłowie, a niebawem będziemy gościć z wystawą w Kościele w Wilkowie.

Wiele dzieł wykonanych przez artystów "SORBONA 60+"zdobi ściany różnych instytucji naszego miasta i okolic: Urząd Miasta i Gminy Namysłów, Starostwo Powiatowe, Nadleśnictwo Namysłów, Szpital w Namysłowie, Biblioteka Publiczna w Namysłowie i obecnie Państwowe Przedszkole w Bukowie Śląskiej.

Swoją wiedzę i umiejętności poszerzamy podczas dyskusji z zaproszonymi gośćmi - artystami lokalnymi /uznanymi autorytetami/ w dziedzinie malarstwa, grafiki, rzeżby - oraz poprzez bezpośrednią wymianę własnych doświadczeń w tej materii. Wspomagamy się też bogatą filmoteką oraz pokaźnym zbiorem literatury fachowej w postaci albumów, biografii, kalendarzy, folderów, zbiorów fotografii artystycznej.

Organizujemy również wycieczki do muzeów, galerii, obiektów sakralnych i zabytkowych obiektów architektury. Bierzemy udział w pokazach, wystawach, konkursach lokalnych i o szerszym zasięgu - z niemałymi sukcesami!

Współpracujemy ściśle z NOK-iem, Biblioteką Publiczną w Namysłowie w zakresie organizacji i udziału w imprezach artystycznych na terenie miasta. Zapraszamy do współpracy także artystów profesjonalnych, z dużym dorobkiem jak i młodych twórców, którzy dopiero wchodzą w ten magiczny świat sztuki, udostępniając im "miejsca gościnne" na naszych wystawach.

Nasza działalność w tak szerokim zakresie jest możliwa dzięki wsparciu NOK-u, Starostwa Powiatowego, namysłowskiego Nadleśnictwa

którym to instytucjom składamy głęboki ukłon i podziękowanie, licząc na dalszą współpracę i pomoc.

A oto tytuły zrealizowanych wystaw:

 1. "Anioły I Amorki"
 2. "Naprawdę Jaka Jesteś"
 3. "Namysłów W Obrazach I Kwiatach"
 4. "Wystawa Pokonkursowa ATA"
 5. "4 pory roku"
 6. "Wystawa Autorska A.D. Okularczyk"
 7. "Moja Abstrakcja"
 8. "Kocham Cię Polsko!"
 9. "Martwa Natura Wiecznie Żywa"
 10. "Rozmaitości"
 11. "Bajeczna Wystawa"
 12. "Spotkania Z Przyrodą"
 13. "Art Sacrum"

Otwarciu każdej naszej wystawy towarzyszy zwykle słowo wstępne/wprowadzenie/, a także mini koncert w wykonaniu lokalnych solistów lub zespołów wokalnych. Niektórym wernisażom towarzyszy prezentacja połączona z wykładem, przygotowanym i przeprowadzonym przez opiekuna "kołą". A oto "studenci" SORBONY 60+ :

 • Maria Hadam
 • Helena Jeżewska
 • Teresa Michułka
 • Mieczysław Koprowicz (*)
 • Mirosław Maciejewski
 • Zofia Posmyk
 • Edward Rygiel
 • Zofia Sepot
 • Ryszard Wiśniewski
 • Elżbieta Zmudzka
 •  Alicja Danuta Okularczyk - opiekun K.I.T "Sorbona 60+"

 Zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych. Przed nami - wystawa grafiki komiksowej oraz wiele innych projektów.