Logo NOK
Powróć do: O nas

Izba Regionalna

 

Dawna, wolnostojąca, szkoła ewangelicka znajduje się przy ul. Szkolnej 2 w Namysłowie. Wzniesiona została w okresie baroku w 1789 roku.

Pierwszej przebudowy dokonano zapewne w 1 połowie XX wieku. Kolejna ingerencja w obiekt to rok 1960. Aktualny stan zawdzięcza rewitalizacji przeprowadzonej w latach 2011-2012.

W trakcie remontów przekształcono wnętrza. Zachowano natomiast wystrój elewacji pochodzących z czasu budowy szkoły. Jedynie elewację zachodnią zmieniono najprawdopodobniej podczas ostatniego remontu. Budynek posiada murowany parter, piętro wzniesione w konstrukcji szachulcowej oraz wysoki strych z zachowaną konstrukcją krokwiowo-jętkową, nie jest podpiwniczony. Posiada drewnianą klatkę schodową policzkową, jednobiegową.

Materiał na budowę obiektu pozyskano z rozbiórki pierwszego ewangelickiego domu modlitwy pochodzącego z 1 połowy XVIII wieku. Układ szkoły jest trójtaktowy z pomieszczeniami rozmieszczonymi wzdłuż korytarza umieszczonego na osi wschód zachód. Korytarz na parterze wybrukowano kamieniami polnymi. Pierwotny układ wnętrz składał się na każdej kondygnacji z czterech sal z korytarzem.

Po wybudowaniu nowej szkoły ewangelickiej, przy dzisiejszej ul. 3 Maja (budynek obecnej SP nr 1), szkołę czasowo przekazano katolikom w użytkowanie. Następnie przeznaczono na mieszkania dla ubogich namysłowian, co spowodowało kompletne zużycie obiektu. Budynek szkoły należy do unikatowych przykładów miejskiego budynku o konstrukcji szachulcowej z końca XVIII wieku na obszarze Śląska. Unikatowym jest również to, że szkołę zbudowano z materiałów pozyskanych z rozbiórki. Podobnych obiektów można szukać jedynie na obszarze Pogórza Sudeckiego (np. w Sulikowie zachowane dwa domy). 

Aktualnie budynek jest siedzibą Izby Regionalnej. Znajduje się tu sześć sal wystawowych, w których prezentowana jest historia regionu oraz organizowane są różnorodne wystawy czasowe. Dwie z sal są tematyczne - dawna apteka i dawna klasa szkolna.

 

GODZINY OTWARCIA:

poniedziałek- piątek: 9.00-17.00

soboty i niedziele - nieczynne

Kontakt:

tel. 516 120 973

mail: izba.regionalna@nok-namyslow.pl

aktualności: www.facebook.com/IzbaRegionalnaNamyslow

 

Logo Izby Regionalnej - grafika autorstwa Kazimierza Antoniego Drapiewskiego, 1996.